Witaj na stronie gazetki szkolnej milickiego "zielonego" liceum - "Zielona Galaktykai". Znajdziesz u nas kalendarium najbliższych wydarzeń, ich opisy i wiele innych przydatnych rzeczy - jak, na przykład, lista dni wolnych od szkoły.

wtorek, 25 marca 2014

Na przyjaciół można liczyć!

W piątek czternastego marca aula Zielonego Liceum zamieniła się na jeden wieczór w uroczyście wyglądającą salę przypominającą choć w małym stopniu tę z gali rozdania Oscarów: przyciemnione światła, równo poukładane, elegancko nakryte stoliki, a na nich kawa, herbata oraz pyszne kabanosy podarowane przez Państwa Tarczyńskich. Tylko po co to wszystko? Ano po to, żeby w ciekawy sposób podziękować Panu Dyrektorowi za jego pierwszą, kończącą się kadencję oraz, co jeszcze ważniejsze- aby w symboliczny sposób, bo statuetkami oraz miejscem na pamiątkowej tablicy, podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju naszej szkoły. Właśnie przez wzgląd na te postaci aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej otrzymała imię Przyjaciół Szkoły. Rozdaniem wyróżnień zajęli się Pani Wicedyrektor Iwona Lewandowska oraz Pan Dyrektor Sławomir Strzelecki.

AIESEC

W ramach projektu edukacyjnego organizowanego przez stowarzyszenie AIESEC, I Liceum Ogólnokształcące im Armii Krajowej gościło trzy wolontariuszki z różnych krajów. Elena z Ukrainy, Zhazgul z Kirgistanu oraz Sara z Chin. Zadaniem wolontariuszy AIESEC jest krzewienie tolerancji oraz poszerzenie świadomości kulturowej wśród dzieci i młodzieży. Praktykantki prowadząc przygotowane wcześniej warsztaty spędziły z uczniami naszej szkoły aż tydzień. Zajęcia prowadzone przez studentki w języku angielskim polegały na prezentacji krajów, z których pochodzą. W trakcie zajęć wolontariuszki zadawały pytania dotyczące ich miejsc pochodzenia, dzięki temu mieliśmy okazję przełamać bariery językowe i komunikować się w języku angielskim z obcokrajowcami. Podczas prezentacji mogliśmy poznawać dalekie kraje Azji oraz ich odrębne kultury. Dzięki krótkim filmom ujrzeliśmy namiastkę życia w Kirgistanie. Poznaliśmy ich muzykę, wykonywaną na nieznanych dotąd instrumentach oraz sposób w jaki rdzenna ludność zamieszkuje Kirgistan.... zarecytowała wiersz, dlatego mogliśmy usłyszeć namiastkę jej ojczystego języka. W czasie prezentacji o Ukrainie zobaczyliśmy filmy z ukraińskimi tańcami, poznaliśmy ich narodowe święta i zwyczaje.
Lekcje spędzone z wolontariuszkami to praktyczne wykorzystanie języka angielskiego. Zajęcia tego typu to doskonała forma nauki nie tylko języka, ale również zrozumienia odrębności kultur oraz zwiększenia tolerancji.
Cieszymy się, że nasza szkoła mogła gościć przybyszy z różnych zakątków świata, tym samym zwiększyć swój prestiż.
    
                                                                                                                                 Eliza Kopańska